Teraz Gramy

Tytuł

Artysta

Teraz

Radio Strefa Muzy

00:00 24:00

Teraz

Radio Strefa Muzy

00:00 24:00


WSPÓŁGŁOSY wracają z muzyką! Posłuchaj singla „Po co?”

Autorstwa na 2026-05-31

Laureaci Fryderyka odsłaniają karty. WSPÓŁGŁOSY prezentują singiel „Po co?” i zapowiadają jesienną płytę

Po ogromnym sukcesie fonograficznym i intensywnej trasie, niezwykła formacja pod wodzą Marcela Balińskiego nie zwalnia tempa. WSPÓŁGŁOSY oficjalnie wracają z nowym materiałem, którego premierę zaplanowano na wrzesień 2026 roku. Wydawnictwo promuje pierwszy, zaskakująco chwytliwy utwór zatytułowany „Po co?”, zwiastujący stylistyczną woltę w stronę muzyki alternatywnej i popu.

Egzystencjalne pytania w dżungli dźwięków

Najnowszy singiel to dowód na to, że grupa wciąż szuka świeżych form wyrazu. W utworze „Po co?” usłyszymy pulsujący, jungle’owy sampel, który buduje dynamiczne tło dla nietypowego dialogu dwojga bohaterów. W rytm zapętlonej melodii wymieniają się oni fundamentalnymi pytaniami w stylu „kim jesteśmy?” oraz „za ile?”. Tytułowe „po co?” staje się klamrą spinającą te życiowe rozważania, podaną w lekkiej, wesołej i wpadającej w ucho formie, która zaciera granice między ambitną alternatywą a piosenką popową.

Od jazzowych improwizacji do piosenkowej formy

Pierwszy album zespołu został doceniony branżową statuetką Fryderyka (w kategorii Jazz Eksperymentalny / Współczesna Muzyka Improwizowana), co potwierdziło pozycję grupy na rynku. Wchodząc ponownie do studia, artyści zdecydowali się jednak na eksperymentowanie ze swoim piosenkowym potencjałem. Wrześniowa płyta zapowiada się jako wycieczka w bogaty świat muzyki alternatywnej, a na krążku pojawią się tajemniczy muzyczni goście. Ich nazwiska twórcy będą ujawniać stopniowo w nadchodzących miesiącach.

Unikalny kolektyw – różnorodność jako siła napędowa

WSPÓŁGŁOSY to dziś ewenement na skalę europejską, udowadniający, że w sztuce nie istnieją bariery, a różnorodność buduje niesamowitą siłę przekazu. W skład tego interdyscyplinarnego projektu wchodzą trzy światy:

  • Scena muzyczna: Marcel Baliński (pomysłodawca i lider), Rafał Różalski oraz Bartosz Szablowski – uznani twórcy jazzowi.

  • Scena teatralno-filmowa: wybitne postaci młodego pokolenia aktorów, czyli Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia.

  • Chór: wokaliści z niepełnosprawnościami intelektualnymi, nadający całej twórczości grupy autentycznego, głęboko poruszającego charakteru.

Festiwalowe lato i powrót na szlak koncertowy

Wydaniu debiutanckiej płyty towarzyszyło ponad 25 koncertów w całej Polsce. Zespół występował na najważniejszych scenach, gromadząc publiczność m.in. na trasie Męskiego Grania, Europejskim Stadionie Kultury, Dniach Sztuki Współczesnej, w Teatrze Capitol czy w warszawskim Nowym Teatrze.

Premiera singla to wstęp do kolejnej trasy koncertowej. Wiadomo już, że WSPÓŁGŁOSY zaprezentują świeży materiał przed wielką publicznością – artyści wystąpią na Głównej Scenie tegorocznego Off Festivalu. Formacja powróci również z koncertami do Nowego Teatru oraz Studia im. Agnieszki Osieckiej w Trójce PR. Kolejne daty poznamy wkrótce.

Źródło foto: warnermusic.pl